Egy tanulmány szerint Magyarországon 7 évvel, 72 évre kellene emelni a nyugdíj korhatárt a mostani 65-ről:
A nyugdíjba vonulás feltételei
Ezt a kérdéskört a legfontosabb fogalmak tisztázásával kezdjük.
Öregségi nyugdíj
Amikor állami nyugdíjról beszélünk, általában az öregségi nyugdíjra gondolunk. Arra az ellátásra, amit az állam fizet azoknak, akik az érvényben lévő szabályok alapján erre jogosultak.
A jogosultságnak 3 feltétele van:
az öregségi nyugdíjkorhatár elérése,
elegendő szolgálati idő,
biztosítotti jogviszony megszűnése (aktív időszak lezárása).
Az öregségi nyugdíj tehát egy saját jogon járó ellátás, amely alapesetben meghatározott életkor (öregségi nyugdíjkorhatár) elérését követően jár, de nem mindenkinek. Csak azok számíthatnak öregségi nyugdíjra, akik megfelelő szolgálati idővel rendelkeznek és már nincs biztosítotti jogviszonyuk (nem fizetik utánuk a nyugdíjjárulékot). A feltételek – és a később ismertetendő kedvezmények figyelembevételével 3 féle öregségi nyugellátást különböztetünk meg
öregségi teljes nyugdíj
öregségi résznyugdíj
a nők kedvezményes öregségi nyugdíja.
Egy tanulmány szerint Magyarországon 7 évvel, 72 évre kellene emelni a nyugdíjkorhatárt a mostani 65-ről:
Meddig nőhet a nyugdíjkorhatár?
A fejlett piacgazdasággal rendelkező országokat tömörítő szervezet, az OECD 2017-ben publikált tanulmánya szerint
1980-ban ötször annyi aktív korú volt, mint nyugdíjas.
2015-re a keresőképes népesség 40 százalékára emelkedett a nyugdíjasok aránya.
2050-re az utóbbi mérték 53 százalékra nőhet az ENSZ adatai alapján.
A népesség gyors átalakulása miatt a nyugdíjrendszer fenntarthatósága érdekében tehető három lehetőség egyike a nyugdíjkorhatár növelése. (A másik kettő a nyugdíjak csökkentése vagy a nyugdíjjárulék emelése.) Egy 2018 nyarán megjelent, komoly sajtóvisszhangot kapott tanulmány szerint Magyarországon 7 évvel, 72 évre kellene emelni a nyugdíj korhatárt.
E fogalmak meghatározására még visszatérünk. Előbb azonban nézzük meg mit jelentenek pontosan a jelzett feltételek.
Nyugdíjszakértők az összefoglalóban részletesen összefoglaltak minden részletet a nyugdíjba vonulás feltételeiről és folyamatáról. Ez az útmutató segít neked megállapítani, hogy te várhatóan mikor és hogyan mehetsz nyugdíjba és mekkora állami nyugdíjra számíthatsz.
Már az elején fontosnak tartjuk ugyanakkor hangsúlyozni, hogy ez az összeállítás nem csak, sőt, nem is elsősorban azoknak készült, akik számára már most aktuális kérdés a nyugdíjba vonulás. Mindenkinek hasznos lehet, aki előrelátóan tervezi életpályáját. Igen, az idős kori megélhetést is. Ez ugyanis legalább olyan fontos mint a karrier, a gyermekek jövője, vagy épp a lakhatási körülmények alakulása az egyes életszakaszokban.