65 ezerre büntet a rendőr, ha kiveszed a kukából az üres visszaválható műanyag palackot. Most jött ki a friss információ

Spread the love

Egyre többen élnek abból, hogy a szemetesbe dobott, betétdíjas palackokat összegyűjtik, majd nagy tételben visszaváltják. Ez azonban szabálysértésnek minősül, és igencsak komoly összegű bírsággal járhat.

Országszerte dívik nem csak a saját, de a mások által kidobott palackok visszaváltása is. A rendőrséget kérdeztük arról, milyen bírságra számíthatnak azok, akiket guberáláson kapnak.

A palackok visszaváltása körüli kérdésekkel már több ízben foglalkoztunk. A számos olvasói visszajelzés között többször is olvashattunk arról, hogy mekkora gondot okoznak a guberálók, akik az utcán hagyott, szemetesekbe dobott betétdíjas csomagolásokat gyűjtik össze, hogy visszaváltsák azokat. Ezen cselekedetük azonban szabálysértésnek minősül, ezért nagy összegű bírsággal, akár elzárással is sújtható.

A visszaváltás nagy bevételt hozhat, de szabálytalan

A darabonként 50 forintot érő, visszaváltható aludobozokat és plasztik palackokat egyre többen gyűjtögetik az utcákon is. Ebből a tudósítások szerint akár tízezer forintos bevételre is szert tehetnek napról napra. A flakonozásnak is nevezett megélhetési forma azonban sok kérdést felvet, ezért megkerestük az Országos Rendőr-Főkapitányságot (ORFK) annak érdekében, hogy megtudjuk, szabad-e a szemétbe dobott göngyöleget összeszedni.

Mint az ORFK által adott válaszból megtudtuk, a kidobott palackok jogállását A hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény szabályozza.

E törvény értelmében a szemetesbe dobott palackok és alumíniumdobozok települési hulladéknak minősülnek.

„A gyűjtőedénybe helyezett települési hulladék a hulladéktermelő (akinek tevékenységeiből hulladék képződik) tulajdonát képezi addig, amíg az a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási résztevékenységet ellátó koncessziós társaság vagy a vele szerződött gazdasági társaság birtokába kerül. Ha a gyűjtőedényt a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási résztevékenység ellátásának biztosítása céljából közterületen helyezték el, a hulladék a gyűjtőedényben történő elhelyezéssel a koncessziós társaság tulajdonába és a koncessziós társaság vagy a koncesszori alvállalkozó birtokába kerül” – összegezte az ORFK válaszában.

Megbírságolhatnak, ha guberálsz

Eszerint tehát a közterületen kihelyezett gyűjtőedénybe dobott visszaváltható palack nem egy gazdátlan tárgy, amit bárki összeszedhet, és visszaválthat.

„Ennek megfelelően amennyiben a hulladékot a gyűjtőedényből az arra nem jogosult személy eltávolítja, úgy cselekménye alkalmas a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény 177. § (1) bekezdés a) pontjában foglaltak szerinti tulajdon elleni szabálysértés elkövetésére, melynek okán feljelentés alapján az eljárás alá vont személlyel szemben szabálysértési előkészítő eljárás indul.

About admin

Check Also

Varga Judit a háttérben segíti volt férjét

Spread the love A három gyermekükkel hétköznap Varga Judit, a volt igazságügyi miniszter van, hétvégén …