„Már tíz éve élek és dolgozom külföldön. Őszintén mondom: elfáradtam. Egyetlen álmom maradt – hazamenni.” Én Éva vagyok, egy kis borsodi faluból. Amikor a férjem meghalt, és a két fiam jövője a tétre került, nem volt választásom: Angliába jöttem dolgozni. Minden keresetemet hazaküldtem – házra, iskolára, gyerekeim életére. Én meg… csak túléltem. Most, tíz év után, először mertem kimondani nekik, hogy hazajönnék. A válaszuk… összetörte a szívemet. 👉 A teljes történetem az első kommentben. Kérlek, olvasd el, és írd meg: te mit tennél a helyemben?
Tíz éve vagyok távol… és már senki sem kérdezi, mikor jövök haza
A telefonom némán pihent az asztalon, de még mindig úgy éreztem, mintha a fiam hangja itt visszhangozna a kis angliai albérletem konyhájában.
– „Mama, most ne gyere haza. Még nincs itt az ideje.”
Ennyit mondott. És ezzel el is vágták bennem a reményt. Én csak ültem ott, egyedül, egy idegen országban, idegen falak között, és próbáltam nem sírni. Hatvanéves vagyok. És nem tudom, mikor lettem ennyire fáradt.
Pedig amikor elindultam, még volt bennem erő. Volt bennem cél. Azt hittem, pár év. Két-három év maximum. Aztán jövök haza. Haza, a mi kis borsodi falunkba, ahol a muskátli az ablakban mindig rám mosolygott, ahol a diófa alatt Pista, az uram pihent a padon… akkor még élt. Akkor még volt kinek hazamenni.
Pista halála után minden összeomlott.
Gyors volt. Egy tüdőgyulladás, aztán kórház, aztán temetés. A fiaink, Péter és Zsolti ott álltak mellettem, próbáltak erősek lenni, de én láttam, hogy belül ők is darabokra hullanak.
Zsolti még csak tizennyolc volt. Péter akkoriban nősült. Én meg úgy maradtam ott, egyedül, a házban. Csend volt. Sok volt.
Aztán jöttek az első anyagi gondok. Felújítás kellett volna, a menyem panaszkodott, hogy „nem lehet ilyen állapotok között gyereket vállalni”. Én próbáltam megérteni. Próbáltam segíteni.
És akkor jött az ötlet.
– „Anyám, van egy ismerősünk Angliában. Tud segíteni munkát találni. Kimenj pár évre. Mi meg itthon tartjuk a frontot.”
Egy estém volt dönteni. Másnap már csomagoltam.
Az első hónapok Angliában… pokoliak voltak.
Nem értettem a nyelvet, csak bólogattam. Egy takarító cégnél kezdtem, majd később egy idős hölgyhöz kerültem gondozónak. Nehéz volt. Emelni, fürdetni, etetni, takarítani, éjjel felkelni.
De bírtam. Mert minden hónapban, amikor átutaltam a pénzt, tudtam, hogy otthon ebből élnek. Az én fiam abból tudott házat venni. Az unokám az én keresetemből járt óvodába.
Én meg… hát én csak spóroltam. Ruhára alig költöttem. Nem jártam sehová. A legtöbb pénzem hazament. Mert „majd ha hazaérek, megéri”.
És most… már a tizedik születésnapomat töltöm itt. Egyedül.
Egyik este felhívtak. Videóhívás volt. Mosolyogtak, integettek. A kis Julcsi, a legkisebb unokám, már beszél is – én eddig csak a képernyőn láttam. Soha nem tarthattam az ölemben.
– „Boldog szülinapot, mama!” – mondták kórusban.
Mosolyogtam. De a szívem összeszorult. És akkor kimondtam.
– „Fiúk… én haza szeretnék jönni. Elfáradtam.”
A képernyőn a mosolyok egy pillanatra megdermedtek. Aztán Péter szólalt meg.
– „Most nem lehet, mama. A hitel még tart. Itthon sincs egyszerűbb. Kérlek, maradj még egy kicsit…”
Csak bólintottam. Aztán letettük.
Aznap este órákig csak ültem az ágy szélén. A szobatársam, Ilona, látta rajtam, hogy valami nincs rendben.
– „Évi, mi van? Haza akarsz menni, igaz?”
– „Igen… csak nem tudom, vár-e rám még bárki otthon.”
Az a ház már nem ugyanaz. A kertet más gondozza. A muskátlikat senki nem locsolja. A pad a diófa alatt is megkopott.
De mégis… még mindig oda húz a szívem. Mert az az én otthonom. Mert ott voltam valaki. Mert ott éltem egy életet.
Itt meg… csak dolgozom. És fizetem mások álmát.
És most itt vagyok. Munkanélküliként.
Az idős hölgy, akit gondoztam, meghalt. Az ügynökség még nem talált újat. Ideiglenesen Ilonánál lakom, egy másik magyar nőnél, aki szintén évek óta itt van. Ő próbál erőt adni. De én már nem érzem, hogy lenne bennem még tartalék.
– „Éva, még mindig jó korban vagy. Ha akarsz, visszatudsz menni dolgozni. Segítek.”
– „Ilus… én már csak azt akarom, hogy egyszer reggel ne angolul köszöntsenek. Hanem magyarul. A boltban, a buszon, az utcán. Hogy valaki azt mondja: ‘Jó napot, Éva néni!’… és ne azt, hogy ‘Morning, madam’.”
És Ilona nem szólt semmit. Csak megfogta a kezem. És akkor nem is kellett több.
A szívem már rég otthon van. Csak a testem maradt idekint.
De talán nem sokáig.
Aznap éjjel nem jött álom a szememre. Csak forgolódtam az angol kanapén, amit valaha „ideiglenes megoldásnak” vettem. Már tíz éve „ideiglenes”. A plafont bámultam, és a hangok visszhangoztak bennem. A fiam hangja. Az unokám kacaja. A menyem fásult „most még nem alkalmas” sóhaja.