Kevesebb mint 5 %-ra csökkent az infláció a márciusi adatok alapján, köszönhetően a kormány új intézkedési csomagjának, mellyel a családokat védi. Így a magyar emberek zsebében több pénz marad. Ráadásul a mostani kedvező adat a korábban vártnál is jobb. Az előretekintések szerint az adatok áprilisban tovább javulhatnak. Ahogy azt egy gazdasági szakember elmondta az Origónak, a mérsékeltebb mutató mögött már most meghúzódik az üzemanyagárak csökkenése is.
A KSH friss adatközlése szerint márciusban 4,7%-ra lassult az infláció a februári 5,6%-ról (az előző év azonos időszakához mérve). A márciusi inflációs adat tehát kedvezőbben alakult, mint ahogy az előzetes elemzői várakozások azt előrevetítették (medián várakozás: 5,0%, év/év alapon).
Utoljára 2024 szeptemberében mérséklődött az infáció, az akkori 3 százalékos fogyasztói árszínvonal óta folyamatosan emelkedett a pénzromlás üteme, vagyis bő fél év után először mért a KSH csökkenést.
Sikert hozott az árrésstop
Az elmúlt hónapokban történt indokolatlanul magas áremeléseket a kormány nem tűrte tovább, ezért a családok és a nyugdíjasok védelme érdekében árréscsökkentést vezetett be, amelynek köszönhetően mintegy 1000 termék árát sikerült csökkenteni, illetve megfékezni. A kormányzati intézkedés hatása azonnali és brutális volt: a KSH minden hónap 20-áig rögzíti az áradatokat, az árrés csökkentés pedig március 17-én lépett életbe, azaz az intézkedés ezen rövid időszak alatt is jelentős hatást váltott ki, azonnal hatott és megfogta az árakat. Mára az árréscsökkentés hatására 18,8%-kal lettek olcsóbbak az érintett termékek árai.
Tehát az árrés csökkentés hatása csak részlegesen érzékelhető a március hónapra vonatkozó most megjelent statisztikában. Előretekintve, áprilisban tovább lassulhat a hazai infláció, és májusban is 5% alatt maradhat.
Egyrészt az élelmiszerek ára nem változott februárhoz képest, míg éves szinten 7%-kal nőttek az árak (február: 7,1%). Másrészt a szolgáltatások inflációja is mérséklődött márciusban. Februárhoz képest mindösszesen 0,3%-kal nőttek az árak a január-februári 1,2-2,2%-os havi szintű árnövekedéshez képest. Továbbá márciusban folytatódott a járműüzemanyagok árának mérséklődése, illetve a forint euróval és dollárral szembeni február-márciusi erősödése is érezteti pozitív hatását idővel a hazai árakban.