Tarjányi Péter leleplezte a Szijjártó Péter és Kína között kötött alkut: erre senki sem gondolt!
Szijjártó Péter a kínai autógyártónál folytatja
Szijjártó Péter korábbi külgazdasági és külügyminiszter szerdán jelentette be, hogy lemond parlamenti mandátumáról, és a kínai BYD-nél folytatja pályafutását. Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő stratégiai és nemzetbiztonsági szempontból elemezte, mit jelenthet a volt miniszter szerepvállalása az autógyártó óriáscég vezetésében. Tarjányi szerint ostobaság azt gondolni, hogy Szijjártó konkrét ügynöklistákat vagy államtitkokat adna át Kínának. A BYD számára azért lehet rendkívül értékes, mert ismeri a nyugati döntéshozók gondolkodásmódját, kapcsolatrendszerét és belső konfliktusait. Tudja, kik állnak a döntések hátterében, mely ágazatokat akarja megvédeni a Nyugat, és pontosan hol tartanak leginkább a kínai gazdasági terjeszkedéstől.
Ismeri a Nyugat Kínával kapcsolatos haditervét
Tarjányi szerint Szijjártó tisztában lehet azzal, hogyan próbálja Washington és Európa feltartóztatni Kína technológiai és gazdasági előretörését. Ismeri azokat a területeket, amelyeken a nyugati országok csökkenteni akarják kínai függőségüket, és tudhatja azt is, milyen irányba tervezik átalakítani a nemzetközi ellátási láncokat.
„Washington azt akarja, hogy Kína ne szerezhesse meg azokat a technológiákat, amelyek katonai, informatikai vagy ipari fölényt adhatnak neki. Közben az amerikaiak próbálják átrendezni az ellátási láncokat, ellenőrizni a technológiai kijutást, és rávenni szövetségeseiket, hogy bizonyos területeken csökkentsék kínai függőségüket”
– írta a szakértő. Tarjányi azt is felvázolta, mi lehet Berlin, Párizs vagy London terve, majd úgy fogalmazott: a korábbi külügyminiszter Kína idegenvezetőjévé válhat a nyugati politikai és gazdasági rendszerben. Ez a tudás jóval értékesebb lehet egy világcég számára, mint bármilyen dokumentum vagy titkos lista.
Tizenkét év alatt felhalmozott stratégiai tudás
Budapest