Az FKF egy mai, a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében arra keresi a választ, hova tűnt el több milliárdnyi befizetett kukadíj az elmúlt három évben. A fővárosi cég „tényszámokat rögzítve” levezette, hogy „az önkormányzati választásokat követően (2019) az állam évente mintegy 3-5 Mrd Ft-tal kevesebb finanszírozást juttat az FKF-nek.”
Az FKF Nonprofit Zrt., majd ennek jogutódja, a BKM Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. (ezen belül az FKF Hulladékgazdálkodási Divízió) az elmúlt öt évben éves bontásban ezekhez a hulladékgazdálkodási bevételekhez jutott:
- 2017: 30,56 milliárd forint
- 2018: 30,91 milliárd forint
- 2019: 28,41 milliárd forint
- 2020: 27,99 milliárd forint
- 2021: 26,16 milliárd forint
Az említett bevételek az FKF-nek kizárólag a hulladékgazdálkodással összefüggő, a budapesti és kilenc agglomerációs településen végzett gyűjtési, szállítási, hulladékkezelési és ártalmatlanítási tevékenységének teljes közszolgáltatási bevételét tartalmazzák. A cég megjegyzi, hogy a kimutatások megtalálhatók a BKM hiteles, auditált nyilvános beszámolóiban.
„Fentiekből egyértelműen látható, hogy az elmúlt, pénzügyileg lezárt ötéves időszak elejéhez képest mára a tevékenység finanszírozása mintegy 15 százalékkal csökkent. Az FKF bevételeinek mértékét a kukaholding szabályozza” – áll a közleményben.
Mindezzel szembeállíthatóan viszont a vizsgált időszakban (2017–2021) a magyarországi kumulált összesített fogyasztói árindex 18,2 százalék (infláció), míg az FKF által beszerzett áruk és szolgáltatások árát meghatározó ipari termelői árindex 31,6 százalék volt. További fontos körülmény, hogy a vizsgált időszak (2017–2021) alatt a forint/euró árfolyam alapján a forint 15,9 százalékot romlott.
Mindebből látszik, hogy a kukaholding markáns forrásszűkülést okozott az elmúlt három évben, miközben az ellátandó feladat volumene változatlan maradt: Budapest területe nem lett kisebb, a társaságnál dolgozó, a hulladékgazdálkodási tevékenységet ellátó létszám nem csökkent.
A BKM azt írta, hogy az önkormányzati választásokat követően (2019) az állam évente mintegy három-ötmilliárd forinttal kevesebb finanszírozást juttat az FKF-nek, majd felteszik a kérdést:
Hol van a fővárosiak által az elmúlt három évben befizetett kukadíj, és az FKF-dolgozók által a fővárosi hulladékból megtermelt egyéb (energetikai hasznosítás, zsákértékesítés, haszonanyag-értékesítés, piaci tevékenység) bevétel?
Még a múlt héten a kukaholding egy közleményben azt írta, hogy a társaságuknál nincs lejárt, kifizetetlen szolgáltatásidíj-számlája a fővárosi cégnek, illetve, hogy az NHKV évek óta minden szolgáltatásidíj-számlát határidőben vagy határidő előtt kifizet. Továbbá azt is közölték, hogy nincs a fővárosi céggel elszámolási vitájuk, az elszámolással kapcsolatban a fővárosi cég, illetve korábban az FKF menedzsmentje további jogszerű finanszírozási igénnyel nem élt.
Az FKF egyébként a harcok ellenére ismét munkába állt, és a hétvégéig be is ozzákhozni a leállást követően felhalmozódott lemaradásukat.
A mai napon sok-sok olvasói kép érkezett szerkesztőségünkhöz, amelyek egytől egyig csordulásig rakott szelektív hulladékgyűjtőket ábrázoltak. Az FKF megkeresésünkre elárulta, hogy a szelektív hulladékok begyűjtését a hétvégéig befejezik, mert előbb a felgyülemlett kommunális szemétet szállították el.