A Covidnál is pusztítóbb járvány robbanhat be

Spread the love

Tüdőgyulladás járvány válthatja a Covidot? A Covid-19 vírus alig pár éve kezdett pusztítani a világon és vezetett ahhoz a két karanténokkal és lezárásokkal tűzdelt évhez, mely még frissen él az emberek emlékezetében.

Kínában azonban újabb vírus kezdett el terjedni nyár elején, ami leginkább a kisgyermekeket érinti, ez pedig a tüdőgyulladás.

Pekingben és Kína más nagyvárosaiban a kórházak megteltek tüdőgyulladásban vagy hasonló súlyos betegségekben szenvedő gyerekekkel. A kínai kormány állítása szerint nem találtak új kórokozót, és a mellkasi fertőzések megugrása egyszerűen a szokásos téli megfázásnak tudható be, amelyet a szigorú COVID-19 korlátozások feloldása súlyosbított. Az esetet Annie Sparrow, gyakorló orvos és az Ichan School of Medicine at Mount Sinai egyetemi docense elemezte a Foreign Policy-ben.

Megnyugtatónak tűnik az az általános vélemény, hogy Kína ezúttal nem takargat egy újszerű kórokozót. Valójában azonban egy még nagyobb veszély lappanghat az országban: egy gyakori és potenciálisan halálos baktérium antibiotikumoknak ellenálló törzsének tenyésztése.

A gyermekek kórházi kezelésének megugrását okozó mikroba a Mycoplasma pneumoniae, amely M. pneumoniae pneumoniát, azaz MPP-t okoz. Az először 1938-ban felfedezett mikrobát évtizedekig vírusnak hitték, apró mérete miatt és mert nem rendelkezik sejtmembránnal, holott valójában egy atipikus baktériumról van szó. E szokatlan tulajdonságai miatt a legtöbb antibiotikummal szemben (amelyek jellemzően a sejtmembrán elpusztításával hatnak) sebezhetetlen. Az 1970-es években a vakcina előállítására tett néhány kísérlet kudarcot vallott, és az alacsony mortalitás kevés motivációt adott az újabb erőfeszítésekhez. Bár az MPP-járvány világszerte néhány évente felüti a fejét, az alacsony halálozás és a nehéz diagnosztika kombinációja miatt nincs rutinszerű felügyelet.

A SARS és a COVID-19 járványok után érthető a Kínából kiinduló újabb légúti kórokozótól való félelem.