A kamionsofőr kihúzott egy fiatal lányt az éjszakából – de amit a lány pénztárcájában talált, az őt is SOKKOLTA! 😱😱😱 A decemberi első nagy havazás már vastagon beterítette az országutakat. A hó úgy hullott, mint valami könyörtelen, fehér takaró, a fényszórók sápadt fényét elnyelte a kavargó sötétség. Az üveghez csapódó jégtűk úgy verték az ablakot, mintha maga a tél kopogtatott volna be. Szokolai István, a sokat látott kamionsofőr, már nem érzett fáradtságot – a belső szorongás hamarabb felébresztette, mint bármelyik kávé vagy energiaital. Valami nem stimmelt. Még mielőtt megpillantotta volna, már érezte, hogy baj van. Egy sziluett az út szélén… egy árnyék a hóviharban. István rátaposott a fékre. A szíve görcsbe rándult. Éjfél után jár, teljesen kihalt szakasz. Már hallott egy-két legendát eltévedt emberekről, akik az éjszakai utakon bukkantak fel. Volt, aki csak segítségre várt… de akadtak olyan történetek is, amiket jobb volt nem továbbgondolni. Ahogy kiszállt a fülkéből, és a reflektor fénye végigpásztázta az alakot, Istvánnak kis híján elállt a lélegzete. Fiatal nő. Sápadt arc, kék ajkak. Ruhája szinte nevetségesen vékony volt ehhez a jeges éjszakához. A hóban kuporgott, nem mozdult. – Hé, hallasz engem? – kérdezte István, miközben óvatosan a vállához ért. A bőr jéghideg volt. De a lány halkan nyöszörgött. Élt. István gondolkodás nélkül felemelte. Olyan könnyű volt, mintha szél fújta volna le az útra. Beemelte a fülkébe, felcsavarta a fűtést, becsavarta egy vastag pokrócba, és megpróbálta megitatni egy kis meleg teával. A lány ujjai megremegtek. Álomszerűen, de reagált. István szíve zakatolt. Ki lehet ez a lány? Mi történt vele? Miért hever az országút szélén, egy ilyen éjszakán? Elütötték? Kidobták? Talán a válasz a kabátjában rejtőzött. Egy pénztárca. Bőrből. Drága. István hezitált. Nem szokása mások dolgai között turkálni, de most minden perc számított. Felnyitotta. És abban a pillanatban, amikor meglátta a nevet, elakadt a lélegzete. Kovács Anasztázia. A világ kifordult a sarkaiból. Kovács? Az a név, amit tíz éve próbált elfelejteni. Egy család, amitől menekült. Egy férfi, akitől mindennél jobban rettegett. És most… az ő lánya ült mellette, remegve, félholtan. Mi folyik itt?! Hogy került ide? És még fontosabb: ki elől menekül? De amit István talált a személyes iratai között… az mindent megváltoztatott. Ő maga is veszélybe került!
Szokolai István immár tizenhat éve vezette kamionját, járta keresztül-kasul az országot, szinte minden útszakaszt ismert már, mintha a tenyerébe vésték volna. De a decemberi első nagy havazás, ami azon az éjjelen lepte el az egész Alföldet, még őt is meglepte. Pedig ő már látott egyet s mást.
Aznap este is ugyanúgy indult minden. Egy késői rakodás után Debrecenből indult vissza Nyíregyháza felé, bízva abban, hogy még éjfél előtt otthon lehet a kis albérletében. De már a Hajdúhadházt elhagyva kezdett esni a hó – először csak apró pelyhekben, aztán egyre vastagabban, mintha valaki az égből lisztet szórna le egy óriási szitából.
A szél süvített a sötét, üres utakon, ahogy az M3-as elhagyatott szakaszán haladt. A tizennyolckerekű monstrumát mintha oldalról paskolta volna valami láthatatlan kéz. A rádióban egy fásult hang figyelmeztette a közlekedőket:
– A meteorológiai szolgálat vörös riasztást adott ki Északkelet-Magyarországon. Kérjük, aki teheti, ne induljon útnak!
– Hát ez nekem már késő – morogta István, miközben még szorosabban fogta a kormányt. Ujjai elfehéredtek a szorítástól, a fülkében pedig már csak a fűtés zúgása és a hó kopogása hallatszott.
Az út sima volt, de csalóka. A friss hó alatt jég bujkált, és egy apró hiba is végzetes lehetett. István tudta: a tél nem ismer kegyelmet. Főleg nem az első nagy havazás idején.
Egyik kanyarban, alig pár kilométerre Nyírlugos előtt, a reflektorok valamit megvilágítottak az útszélen. Valami sötétet. Először azt hitte, egy zsák vagy kidőlt közlekedési tábla. De ahogy közelebb ért, a látvány szíven ütötte.
Egy emberi alak feküdt ott.
– Ne már… – suttogta, és azonnal lassított. Félrehúzódott, bekapcsolta a vészvillogót, és lehúzta a kéziféket.
Felkapta a vastag kabátját, belebújt a bakancsába, és kiszállt. A hó azonnal az arcába vágott, mintha ezer apró tű szurkálná. Csizmája alatt ropogott a friss hó, miközben a fekvő alakhoz sietett.
Egy fiatal nő volt.
A hó már ellepte félig a testét. Összegömbölyödve feküdt, mintha az utolsó melegségét próbálta volna megtartani. Vékonyka, térdig érő kabátban volt, alatta csipkés ruha – semmiképpen sem megfelelő viselet egy ilyen estén.
– Hallasz engem? – kérdezte István, miközben letérdelt mellé, és óvatosan megrázta a vállát.
A nő ajkai lilák voltak, arca jéghideg, de amikor megfogta a csuklóját, érzett valami gyenge lüktetést.
– Élsz… – mondta, mintha magának is megerősítést akarna adni.
Nem habozott tovább. Átkarolta, felemelte a lányt – könnyű volt, ijesztően könnyű –, és visszasietett vele a fülkébe. Leültette az ülésre, bekapcsolta a fűtést, elővette a pokrócot, amit mindig a hátsó tárolóban tartott, és betakarta őt.
– Na gyere, szépségem, csak maradj velünk – motyogta, miközben termoszából egy kis meleg teát próbált adni neki.
A nő nem ébredt fel, de a szempillái enyhén megremegtek. István nyelt egyet. Most nem habozhatott: el kellett vinnie valahová, ahol segítséget kaphat.
A legközelebbi hely, ahol még lehetett élő embert találni ilyenkor, egy kamionos parkoló volt valahol a Mátészalka felé vezető úton. Ott volt egy nonstop büfé, ahol talán telefon is van. Jobb híján arra indult.
Ahogy beindította a motort, és a kamion újból megindult a hóval borított országúton, halkan beszélni kezdett, csak hogy maga is hallja saját hangját:
– Mi történt veled, lány? Ki hagyott itt így? És miért? Mi a neved? Honnan jössz?
Választ persze nem kapott.
Már majdnem elérte a pihenőt, amikor a nő felnyögött, és halk, szinte suttogó hangon azt mondta:
– Ne hagyd, hogy megtaláljon… kérlek…
István megdermedt.
– Ki? Ki ne találjon meg?
A nő nem válaszolt. Újra elszenderült, a teste megremegett, mintha láz gyötörné. István próbálta még jobban betakarni, de ahogy mozdította a kabátját, valami kipottyant.
Egy női pénztárca.
István habozva nyúlt érte. Nem volt szokása más dolgaihoz nyúlni, de most nem számított az illem. Felnyitotta. És akkor látta meg a nevet:
Kovács Anasztázia.
A szívverése kihagyott egy ütemet. Ez nem lehet véletlen. Ez a név… ez a név hozzá tartozott ahhoz az emberhez, akitől tíz éve menekül. A név, amit ki se mert ejteni: Kovács Béla, egykor Kelet-Magyarország egyik legsötétebb árnyéka.
István a tükörbe pillantott, az arcán hideg verejték csorgott végig. A múlt visszatért.
És most ott feküdt mellette egy lány, Kovács Béla lánya, félholtan, hóban, a decemberi első nagy havazás kellős közepén.
A hó még sűrűbben kezdett esni, mintha az ég minden fehérségét most akarta volna a földre zúdítani. István egyre nehezebben látta az utat maga előtt, a reflektorok fényét elnyelte a sűrű fehérség. A kamion nehézkesen, de kitartóan haladt előre, mintha ő maga is tudta volna: most nemcsak egy fuvar, hanem egy emberélet is a tét.
Végül, úgy húsz perccel később, megpillantotta a sötétből előbukkanó, villogó neonfeliratot:
„NONSTOP – 24 ÓRÁS BÜFÉ – MELEG KÁVÉ ÉS ÉLETMENTÉS”
– Hát ezt most szó szerint veszem – mormogta, majd befordult a parkolóba. A gumi ropogott a hó alatt, az egész kamion úgy állt meg, mintha maga is megkönnyebbült volna. István leállította a motort, de még nem mozdult. Egy pillanatig csak nézte Anasztáziát, aki a pokróc alatt mozdulatlanul feküdt, arca még mindig hamuszürke volt.
– Na, lányom – mondta halkan. – Most vagy soha.
Felkapta a kabátját, kiszállt, és megkerülte a kamiont. A szél azonnal belévágott, az ajtót alig tudta kinyitni. Óvatosan felemelte Anasztáziát – mint egy törékeny csomagot – és elindult vele a büfé felé.
A bejárati ajtót egy viharos széllökés nyitotta ki előtte. Bent meleg volt, párás és kávéillatú. A falakon megfakult reklámok, a sarokban régi zenegép, az ablakban villogó fényfüzér karácsonyi dallamot pittyegett.
A pult mögött egy ötvenes nő állt, vékony alkatú, szürke copfos hajjal, cigarettafüstbe burkolózva.