A zserbó csak pár napos pihentetés után az igazi, ezért most érdemes megsütni és jól eldugni. A tökéletes zserbó szerintünk omlós tésztával készül, amit nem vajjal, hanem zsírral gyúrunk, ahogy nagymamáink.
A zserbót – eredetileg Gerbeaud-szelet – Gerbeaud Emil svájci származású cukrász, csokoládémester találta fel, aki 1884-ben Kugler Henrik meghívására jött Magyarországra. Gerbeaud később átvette Kugler Vörösmarty téri üzletét, és legendás alakja lett a magyar cukrásztörténetnek.

A tapasztalat azt mutatja, hogy a tökéletes zserbó nem vajjal, hanem zsírral készül, amitől sokkal lágyabb, omlósabb és puhább lesz a tésztája. Ez lehet nosztalgia – mivel nagymamáink is így csinálták – vagy egyszerűen csak így jobbak a sütemények.
A rétes, a kelt tészták, sőt, egyes omlós tészták is kívánják a zsírt, ha még nem próbálták, először csak a vajmennyiség felét cseréljék zsírra. Az eredmény omlós, gyorsan puhuló tészta lesz, a kelt tészták pedig puhábbak maradnak.
A zserbót eredetileg élesztős omlós tésztából készítik, a szakácskönyvek és az internet is ezekkel a receptekkel van elárasztva. Ez a verzió is jó, az a fontos, hogy a tésztát nagyon vékonyra nyújtsuk, és ne kezdjük keleszteni betöltés előtt, különben levegős, pufi, nem zserbós, inkább kalácsos süteményünk lesz. Szerkesztőségileg viszont abszolút az omlós tésztás mellett vagyunk, ez ugyan csak másnap lesz az igazi, viszont napokig puha, nyelvvel szétnyomható, zseniálisan jó lesz az eredmény. Ha tehetik, használjanak házi baracklekvárt, de ha nem szeretik, hecsedlivel vagy szilvával is finom.
A képen az egyenetlenség ne tévessze meg önöket, darált dió híján késsel aprított került bele, ami az ízén nem változtat, de használjanak inkább daráltat: szebb is, és kevesebb munka van vele.
Zserbó élesztős tésztából
Elkészítési idő: nettó 30 perc, bruttó 2 óraAlapanyagok: