A küszöbön áll Izrael szárazföldi inváziója a Gázai övezetben – közölte két izraeli tisztségviselő a Politicóval pénteken. Ezzel megerősítve, hogy a várva várt hadművelet a következő órákban vagy napokban elindulhat.
Egy ilyen lépésre azóta számítani lehetett, hogy a Hamász a múlt héten megtámadta Izraelt: a terrorszervezet mintegy 1300 embert megölt, és 150 túszt ejtett, köztük néhány amerikait. Izrael válaszul hat nap alatt hatezer légicsapással és ostrommal sújtotta a Hamász által ellenőrzött gázai enklávét, és megtorlásul mintegy 1800 palesztint ölt meg.
A jeruzsálemi tisztviselők és az Izraeli Védelmi Erők azonban nem erősítették meg, hogy szárazföldi invázióra készülnének, még akkor sem, amikor Izrael 300 ezer tartalékost hívott be, és pénteken elrendelte 1,1 millió ember evakuálását Gáza északi részéről.
A nevük elhallgatását kérő izraeli tisztviselők azt mondták, hogy az evakuálási parancsot azért adták ki, hogy minél több palesztin életét megmentsék a szárazföldi hadművelet előtt. Az evakuálás rövid intervallumára pedig azért volt szükség, hogy a Hamásznak ne legyen sok ideje felkészülni – tették hozzá.
A LAP SZERINT A HADMŰVELET A MODERN KORI IZRAEL TÖRTÉNELMÉNEK EGYIK LEGNAGYOBB KIHÍVÁSA LENNE, UGYANIS AZ GÁZA VISZONYLAG KIS TERÜLETÉT ÉS NAGY SZÁMÚ LAKOSSÁGÁT TEKINTVE RENGETEG EMBER HALÁLÁT FOGJA OKOZNI.
Amikor Izrael legutóbb 2014-ben megszállta Gázát, legalább 2200 palesztint, többségükben civileket öltek meg, és több mint 70 izraeli, többségükben katona halt meg a harcokban. Azt azonban nem lehet tudni, hogy a gázai lakosság képes lesz-e a szárazföldi invázió megkezdése előtt elhagyni a területet, ugyanis az evakuálásra megadott időkeret a humanitárius segélyszervezetek szerint túl rövid, a körülmények pedig túl nagy kihívást jelentenek.
Eközben a Hamász csak tovább bonyolítja a helyzetet, arra buzdítva a lakosokat, hogy maradjanak az otthonukban, és mivel Izrael a terület áramellátásának nagy részét lekapcsolta, nehézkes az evakuálásra vonatkozó utasításokat tartalmazó elektronikus üzenetek eljuttatása a gázai lakosoknak.
Az Egyesült Államok kormánya azt akarja, hogy Izrael tartsa be a háborús törvényeket a Hamászra adott válaszlépések esetében. Lloyd Austin védelmi miniszter pénteken Izraelben tartott beszédében kijelentette, hogy „ez az elhatározás és nem a bosszú, a céltudatosság és nem a pánik, a biztonság és nem a megadás ideje”.
Halálos ítélet
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) élesen bírálta Izraelt pénteken, amiért kiürítteti a Gázai övezet északi részét, mert a szervezet szerint lehetetlen a súlyosan beteg és sérült emberek kimenekítése a területről. Tarik Jasarevics, a WHO szóvivője elmondta, sok súlyosan beteg ember tartózkodik a Gázai övezet északi részén, akiknek a sérüléseik miatt az egyetlen esélyük, hogy létfenntartó eszközökkel tartják őket életben, mint például a gépi lélegeztetés.
Ezeknek az embereknek a mozgatása maga a halálos ítélet. Az egészségügyi dolgozókat kérni erre pedig több, mint kegyetlenség.
Az ENSZ is tiltakozott az evakuálási felszólítás ellen, de palesztinai menekültügyi ügynöksége (UNRWA) bejelentette, hogy műveleti központját és a nemzetközi személyzetet áthelyezte az övezet déli részére.
Az ENSZ lehetetlennek tartja, hogy egy ilyen lépést katasztrofális humanitárius következmények nélkül hajtsanak végre. Az Egyesült Nemzetek Szervezete határozottan arra szólít fel, hogy vonjanak vissza minden erre vonatkozó parancsot, elkerülve a már eleve tragikus humanitárius helyzet katasztrofálissá válását
– mondta Rolando Gomez, az ENSZ szóvivője pénteken Genfben.
A szomszédos országban, Libanon déli részén meghalt a Reuters egyik videós újságírója, Issam Abdallah. A videós a hírügynökség dél-libanoni stábjának tagja volt, amely élő videójelet közvetített az országból.