A helyzet súlyosabb, mint gondoltuk
Szinte minden nap hallani a magyar egészségügy problémáiról, de eddig nem volt átfogó kép arról, pontosan hol és milyen okból omlanak össze az ellátások. Most azonban a Direkt36 mesterséges intelligencia segítségével több száz dokumentumot elemzett, és ezekből kiderült: 2020 eleje óta legalább 770 alkalommal zártak be kórházi osztályokat vagy állították le az ellátást ideiglenesen Magyarországon.
Ha egy kórházi osztály nem tudja ellátni a betegeit, arról hivatalos határozat születik, és az NNGYK kijelöli, hogy melyik másik intézmény vegye át a feladatait. Ezek a dokumentumok ugyan nyilvánosan elérhetők, de ilyen rendszerszintű feldolgozásuk eddig nem történt meg. Most viszont ezek alapján látható, hogy a magyar egészségügy milyen súlyos strukturális problémákkal küzd.
A zárások indokai változatosak: előfordul, hogy egy műszer meghibásodása akadályozza a működést, vagy egy fertőző vírus miatt kell szüneteltetni az ellátást. Gyakori azonban, hogy egyszerűen elfogynak a dolgozók. A jelentés szerint a leállások egyharmada közvetlenül orvos- vagy ápolóhiányra vezethető vissza, de sokszor a túlterheltség vagy az infrastruktúra elöregedése is szerepet játszik.
„Egy elromlott műszer, egy az osztályon terjedő fertőző vírus miatt, vagy éppen azért, mert elfogyott az osztályról a dolgozó, aki ellássa a betegeket.”
A Direkt36 kiemeli, hogy nem csak kisebb vidéki kórházak kerülnek bajba. Sőt, a legnagyobb, országos ellátási feladatokat is ellátó centrumkórházak is egyre gyakrabban kénytelenek felfüggeszteni működésüket. Ezeknél az intézményeknél gyakori, hogy a speciális műszerek javítása vagy hiánya okoz fennakadást, de az általános humánerőforrás-hiány is éppúgy probléma.