Ahogy arról a Blikk is beszámolt, a majomhimlő egy igencsak ritka vírusfertőzés, amely nagyon nehezen terjed emberek között, az elmúlt időben azonban egyre több fertőzöttet regisztráltak szerte a világban, köztük több európai országban, például az Egyesült Királyságban, Portugáliában, sőt, most már Németországban is, ami a szakemberek figyelmét is egyre jobban felkeltette.
Németországban a közegészségügyért felelős Robert Koch Intézet (RKI) például már egy figyelmeztetést is kiadott a betegség terjedése miatt.
A himlő elleni oltások megszakítása okozhatja a terjedést
Az első emberi eseteket 1970-ben írták le Közép-Afrikában. Úgy tűnik, az ezredforduló óta nő az esetek és a járványok száma Afrikában, valószínűleg a himlő elleni védőoltások megszakításával.
A himlővakcina ugyanis úgynevezett keresztvédelmet biztosít a majomhimlő vírusa ellen.
Mik a majomhimlő tünetei?
A majomhimlő a himlő rokona, egy olyan betegség, amit felfedezése után tíz évvel, 1980-ban sikerült visszaszorítani, szinte felszámolni.
A betegség jellemzően két-négy hétig tart, és a tünetek a fertőzés után 5-21 nappal jelenhetnek meg a testen, bárhol.
A majomhimlő tünetei általában lázzal, fejfájással, izomfájdalmakkal, hátfájással, hidegrázással, kimerültséggel és duzzadt nyirokcsomókkal kezdődnek.
Az elváltozások száma néhánytól ezerig terjedhet
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint ez utóbbi tünet jellemzően az, ami segít az orvosoknak megkülönböztetni a majomhimlőt a bárányhimlőtől vagy a himlőtől.
Ha egyszer belázasodik a beteg, a majomhimlő fő jellemzője a csúnya kiütések megjelenése, egy-három nappal később. Gyakran az arcon kezdődik, majd átterjed a test más részeire is.
A léziók csúnya érési folyamaton mennek keresztül, a foltoktól (lapos elváltozások) a papulákig (magas elváltozások), hólyagokig (folyadékkal teli elváltozások), majd pustulákig (gennyel telt elváltozások) és végül varasodásig (kérges elváltozások), majd végül leválhatnak.
Hol fordul elő általában a majomhimlő?
Az emberen megjelenő majomhimlő elsősorban Közép- és Nyugat-Afrika trópusi esőerdőinek vidékén okoz megbetegedéseket, Európában nem jellemző, most kezdenek új eseteket regisztrálni.
A Kongói Demokratikus Köztársaságban ötven éve regisztrálták az első emberi majomhimlős esetet, azóta 11 afrikai országban jelentettek fertőzést: Beninben, Kamerunban, a Közép-afrikai Köztársaságban, a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Gabonban, Elefántcsontparton, Libériában, Nigériában, a Kongói Köztársaságban, Sierra Leonéban és Dél-Szudánban.
Az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központja (CDC) szerint a majomhimlőt állatokkal vitték be 2003-ban az USA-ba.
Szokatlan terjedésre utalnak a számok
Kanada hírek szerint tucatnyi gyanús esetet vizsgál Montreal környékén, Spanyolország és Portugália több mint 40 lehetséges és megerősített esetet észlelt, az Egyesült Királyságban pedig összesen kilencet erősítettek meg.
Az Egyesült Államokban, Massachusetts keleti államában a héten egy ritka majomhimlős esetet állapítottak meg egy nemrégiben Kanadába utazó férfinál, és az egészségügyi hatóság vizsgálja, hogy ez összefüggésben állhat-e az európai esetekkel.
A WHO felhívja a figyelmet, hogy a védekezés nélküli szex komoly kockázat. A szakértők arra kérik a nem monogám kapcsolatban élőket, hogy figyeljenek oda a testükön esetlegesen megjelenő elváltozásokra, és tünetek esetén forduljanak orvoshoz.
A partnereiket gyakran váltogató férfiak a legveszélyeztetettebb kockázati csoport. Portugáliában bejelentett esetek többsége fiatal, zömmel férfiak. Bőrsérüléseik vannak, állapotuk stabil.
Azt nem közölték, hogy a férfiak korábban Afrikába utaztak-e, vagy bármilyen kapcsolatuk lett volna a közelmúltban Nagy-Britanniában vagy máshol történt esetekkel.
Korábban nem dokumentálták, hogy a majomhimlő szexuális úton terjed, de a fertőzött emberekkel, ruházatukkal vagy ágyneművel való szoros érintkezés valós kockázat.
Hogyan lehet elkapni a majomhimlőt?