Hoppá! Új szerepben tért vissza Novák Katalin, sosem gondolnád, milyen feladatot lát majd el
Nemzetközi szinten tér vissza Novák Katalin, aki hétfő esti bejelentésében demográfiai szakértőként pozícionálta magát. Az egykori államfő örömmel jelentette be új pozícióját:
„Örömmel jelentem be új pozíciómat, mint az X·Y Worldwide társalapítója és vezérigazgatója. Az X·Y Worldwide egy új, non-profit, úttörő megoldás a globális születésszám összeomlására.”
Az X·Y Worldwide küldetése
Későbbi posztjaiban Novák Katalin részletezte, hogy az X·Y Worldwide a világ vezetőivel, politikai döntéshozóival és oktatóival együttműködve bizonyítékokon alapuló, fenntartható stratégiákat dolgoz ki. Céljuk, hogy segítsenek a nemzeteknek leküzdeni a születésszám globális csökkenésének hatásait.
A korábbi államfő hangsúlyozta:
„Elsősorban az emberekre összpontosítunk – azoknak a társadalmi-gazdasági és kulturális akadályoknak a leküzdésére, amelyek megakadályozzák az egyéneket abban, hogy megvalósítsák családalapítási ambícióikat.”
A globális születésszám csökkenésének kihívása
Az X·Y Worldwide célja, hogy felhívja a figyelmet a nem tervezett gyermektelenség kockázataira, valamint megkérdőjelezze a túlnépesedésről és a termékenységről szóló félrevezető narratívákat. Ezzel szeretnék felhatalmazni az egyéneket és a párokat, hogy megalapozott döntéseket hozzanak a szülőségről a következő generációk számára.
A szervezet honlapján kiemelik:
„Mivel a világ teljes születési száma 2013 körül érte el a csúcsot, és azóta körülbelül 10%-kal csökkent, mára a világ népességének háromnegyede olyan országokban él, ahol a születési ráta nem fenntartható – a népesség fenntartásához szükséges szint alatti.”
Külön kiemelik Dél-Korea példáját:
„A legszélsőségesebb eset Dél-Korea, ahol 20 évente a felére csökken a születések száma, de még az USA is hasonló utat jár be. Úgy gondoljuk, hogy ez a legnagyobb válság, amellyel az emberiség szembesül, egyszerűen azért, mert a történelemben egyetlen nemzet sem élte túl ezt a válságot.”
Politikamentes és ideológiamentes megközelítés
Az X·Y Worldwide hangsúlyozza, hogy a szervezet nem politikai jellegű, és nincs vallási vagy ideológiai kötődése. Küldetésük:
„Kizárólag arra törekszünk, hogy az emberek mindenhol olyan gyerekeket szülhessenek, akiket szeretnének.”
Novák Katalin új küldetése
Novák Katalin új szerepében a demográfiai kihívásokra kíván megoldást találni globális szinten. Mint az X·Y Worldwide társalapítója és vezérigazgatója, célja, hogy hozzájáruljon a születésszám csökkenésének megállításához, és támogassa az egyéneket és családokat abban, hogy megvalósíthassák családalapítási terveiket.
Előzmények és jövőkép
Novák Katalin korábbi politikai pályafutása során is nagy hangsúlyt fektetett a családpolitika és a demográfiai kérdések fontosságára. Új pozíciójában nemzetközi szinten folytatja ezt a munkát, együttműködve a világ vezetőivel és szakértőivel, hogy fenntartható megoldásokat találjanak a globális születésszám csökkenésére.
A demográfiai válság és annak megoldása
A szervezet szerint a demográfiai válság olyan kihívás, amely globális összefogást igényel. Az X·Y Worldwide célja, hogy platformot biztosítson a párbeszédhez, és innovatív stratégiákat dolgozzon ki a népességcsökkenés megállítására.
Összegzés
Novák Katalin új szerepvállalása fontos lépés lehet a globális demográfiai problémák kezelésében. Az X·Y Worldwide révén olyan kezdeményezés élére állt, amely a jövő generációinak érdekében kíván cselekedni, és remélhetőleg jelentős hatást gyakorol majd a világ demográfiai folyamataira.
“Az X|Y Worldwide a figyelemfelkeltésre összpontosít ifjúsági és médiaoktatási programokon keresztül, valamint szakpolitikai tanácsokat ad a helyi és nemzeti kormányoknak” – olvasható a szervezet honlapján. 2024-ben alapította Novák Katalin volt köztársasági elnök, háromgyermekes édesanya és Stephen J. Shaw adattudós, demográfus, a Birthgap dokumentumfilm-sorozat producere – háromgyermekes édesapa.
A “Birthgap – Childless World” című alkotás bemutatja a világ különböző részein tapasztalható alacsony születési rátákat és azok társadalmi hatásait. Az első rész 2022-ben jelent meg, a film feltárja az alacsony születési ráta és a növekvő gyermektelenség okait, valamint azok társadalmi és gazdasági hatásait világszerte. Munkája során Shaw 24 országot járt be, hogy megértse a jelenség okait és következményeit, különösen Európában és Japánban, ahol a népességcsökkenés különösen súlyos. A film személyes történeteket ötvöz átfogó demográfiai adatokkal, bemutatva a csökkenő népesség lehetséges gazdasági és társadalmi hatásait. Shaw 2016-ban kezdte el a Birthgap kutatási projektet, miután a Harvardon végzett kutatásai során felfedezte Európa hosszú távú demográfiai hanyatlását. Munkája kiemeli, hogy a globális születési arányok kritikusan alacsony szintre estek, ami gyakran visszafordíthatatlan következményekkel járhat a társadalmakra nézve. Shaw rendszeres előadó ebben a témában, legutóbb például Jordan Peterson kanadai politológus és klinikai pszichológus podcastjában beszélt róla, de több kormány is kikérte már a véleményét a népességcsökkenés hatásaival kapcsolatban. Filmkarrierje előtt Shaw adatkutatói pályát futott be, ahol demográfiai modellezési projekteket vezetett, és bár az utóbbi időszakban inkább a kamera és a mikrofon előtt töltötte az idejét, továbbra is szívesen foglalkozik népesedési trendek kutatásával. Emlékezetes, Jordan B Peterson Novák Katalin távozásakor annyit közölt közösségi médiafelületein, hogy hiányozni fog neki az államfő.
Kiemelik továbbá, hogy “a gyermekvállalás hiánya sokak számára személyes tragédia, de közösségeink, iskoláink és főiskoláink, egészségügyi és nyugdíjrendszereink, és hamarosan nemzeteink alapvető fenntarthatósága szempontjából is meghatározó”. “Hiszünk abban, hogy a figyelemfelkeltés képessé teszi a fiatalabbakat arra, hogy teljes körűen tájékozott döntéseket hozzanak arról, mikor van a megfelelő idő a családalapításra, ha szeretnének egy családot. Ily módon
célunk az életminőség javítása, a magány csökkentése, a közösségek stabilizálása, és végső soron nemzeteink megmentése.
A célokhoz való csatlakozásra szólítják fel az érdeklődőket, mert érvelésük szerint “együtt változást tudunk elérni a közösségekben szerte a világon”.
Emlékezetes, Novák Katalin idén február 10-én jelentette be lemondását a kegyelmi ügy kirobbanását követően. A történtek előzménye, hogy kiderült, Novák Katalin elnöki kegyelmet adott K. Endrének, a bicskei gyermekotthon korábbi igazgatóhelyettesének. A férfit azért ítélték el, mert arra kényszerítette az otthon több kiskorú lakóját, hogy vonják vissza a később pedofíliával elítélt igazgató ellen tett vallomásukat. Novák Katalin mai nyilatkozatában elmondta, hogy hozott egy olyan kegyelmi döntést, ami sokakban értetlenséget váltott ki. A kegyelmezési jogkör mind közül a legérzékenyebb, mert egy ember életéről kell dönteni a rendelkezésre álló információk alapján – mondta. Hozzátette, hogy abban a hiszemben hozta tavaly áprilisban a döntést, hogy az elítélt nem élt vissza a rá bízott gyermekek kiszolgáltatottságával.
Nemzetközi útba kezdett Novák Katalin
Azt is megtudtuk, hogy a volt államfő a napokban nemzetközi fórumokon vesz részt, ahol a demográfiai hanyatlásról fog értekezni. Előadóként szerepel a dél-koreai World Knowledge Forumon, amelyet az 1997-es ázsiai pénzügyi válságot követően 2000 októberében, két évnyi előkészület után alapították azzal a céllal, hogy Koreát tudásalapú nemzetté alakítsák. A fórumon az évek során számos kiemelkedő előadó vett részt, köztük olyan állami vezetők, mint George W. Bush, az Amerikai Egyesült Államok 43. elnöke; Theresa May, az Egyesült Királyság 76. miniszterelnöke; Nicolas Sarkozy, a Francia Köztársaság 23. elnöke; vagy Gerhard Schröder, Németország 7. kancellárja. Az előadók sorát gazdagították továbbá nemzetközi szervezetek elnökei, valamint világszerte jól ismert alapítók és vezérigazgatók, mint Jim Yong Kim, a Világbank 12. elnöke, Bill Gates, a Microsoft Corporation társalapítója; Larry Ellison, az Oracle Corporation elnöke és vezérigazgatója; vagy éppen John L. Hennessy, az Alphabet elnöke. Az eseményeken a tudomány képviselői is rendszeresen részt vesznek, köztük beszédet mondott már itt Larry Summers, Paul Krugman, Michael Porter és Gregory Mankiw is. A World Knowledge Forum idén 25. évfordulóját ünnepli, az előadások és a viták pedig a „Journey towards Coexistence” téma köré csoportosulnak.
Novák Katalin volt köztársasági elnök szeptember 9-én hétfőn a dél-koreai World Knowledge Forumon kezdi meg programját. Szeptember 10-én a rendezvény „A nagy demográfiai fordulat” című panelén mond beszédet arról, hogyan kezeli Magyarország a demográfiai trendjeit családpolitikája révén. Az előadását követően csatlakozik egy panelbeszélgetéshez Na Kyung-won országgyűlési képviselővel, a Nemzeti Bizottság az Alacsony Születési Ráta és Idősödő Társadalom Elnöki Testületének korábbi elnökével, aki az egyik legmarkánsabb hang Dél-Korea politikai életében a népességkérdés és a reális válaszok sürgőssége kapcsán. A beszélgetéshez csatlakozik továbbá Kevin Ali is, az Organon vezérigazgatója, és megosztja szakértelmét a magánszektor és az ipar létfontosságú szerepéről, különösen a nők egészsége szempontjából. Együtt fogják megvizsgálni egy demográfiai fordulat lehetőségét Dél-Koreában és azon túl. A fórum úgy hivatkozik Novák Katalinra, mint az egyedülálló magyar családpolitikai modell egyik megalkotója. A szervezők azt írják: 2014-2022 közötti hivatali ideje alatt átfogó családbarát politikát kezdeményezett, és ennek következtében a demográfiai folyamatok olyan jelentős átalakuláson mentek keresztül, amely Magyarországot nemzetközi referenciaponttá tette a demográfiai hanyatlás elleni küzdelemben.
Erre az eseményre időzítette Novák Katalin az új szervezetének elindítását.
novak katalin panel
Az útját Japánban zárja majd, ahol szeptember 12-én részt vesz a Deloitte Touche Tohmatsu LLC népességcsökkenésről és az alacsony születési rátákról szóló szemináriumán, itt előadásával szintén igyekszik rávilágítani Magyarországon már sikerrel alkalmazott szakpolitikai stratégiákra, amik segíthetnek a Japán előtt álló demográfiai kihívásokra lehetséges megoldásokat találni.