Margit néni hosszú életet élt. Gyermekei, unokái és a sok szép emlék tartották életben, még akkor is, amikor a teste már rég jelezte, hogy ideje lenne pihenni. Az évek során mindenki Margit nénire támaszkodott: ő vigyázott a gyerekekre, főzött, mosott, és mindig ott volt, ha valaki panaszkodni akart. Az otthona meleg fészket jelentett mindenkinek, de az évek lassan változtattak mindenen.
Amikor a lánya, Erika először jelezte, hogy talán Margit néninek már nem kéne annyit segítenie, az asszony csak legyintett. “Ugyan már, jól vagyok én!” – mondta mosolyogva, és tovább főzte az ebédet. Az unokák is gyakran meglátogatták, de egyre inkább csak akkor, ha valami kellett: egy kis pénz, egy szívesség, vagy csak egy gyors ebéd, mert nem volt kedvük főzni. Margit néni sosem panaszkodott, hiszen örült, hogy még szükség van rá.
Aztán Erika egy nap bejelentette, hogy új munkát kapott, és már nem lesz ideje olyan gyakran meglátogatni. Az unokák is felnőttek, a saját életüket élték, és egyre ritkábban jártak Margit nénihez. A ház hirtelen üresnek tűnt, a falak, amelyek egykor nevetéstől visszhangoztak, most csak a csendet őrizték. Margit néni eleinte próbált elfoglaltságot találni: kötött, olvasott, még a kertben is kapált, de az estéket egyre nehezebben viselte.
Egyik este Erika váratlanul betoppant. Margit néni szíve megdobbant az örömtől, de a lánya arca komor volt. “Anya, beszélnünk kell.” Margit néni leült, és hallgatta, ahogy Erika arról beszél, hogy az idő eljárt felette, és talán ideje lenne egy otthonba költöznie, ahol gondoskodnának róla. “Nem arról van szó, hogy nem szeretünk, de nekünk is van életünk, és nem tudunk mindig itt lenni…” – magyarázta Erika. Margit néni csak bólintott, de belül úgy érezte, mintha a szíve szilánkokra tört volna.
A következő hetekben Margit néni próbálta e lfogadni a helyzetet. Az otthon gondolata eleinte rémisztő volt, de lassan rájött, hogy talán tényleg ez a legjobb megoldás. Azonban a fájdalom, hogy már nincs szükség rá, nem múlt el. Egy este, miközben a régi fotókat nézegette, eszébe jutott valami: miért ne írhatna egy levelet Erikának és az unokáknak? Egy olyan levelet, amely elmond mindent, amit sosem mert kimondani.
A levélben Margit néni leírta, hogy mennyire szereti őket, és hogy mindig boldoggá tette, ha segíthetett nekik. De azt is megírta, hogy fáj neki, hogy úgy érzi, már nincs rá szükség. “Talán megöregedtem, és már nem tudok annyit adni, mint régen, de a szeretetem sosem kopott meg” – írta. A levél végén pedig egy csattanót hagyott: “Ne felejtsétek el, hogy az élet körforgás. Egyszer ti is elértek oda, ahol most én vagyok, és talán akkor majd ti is megértitek, mit jelent az, ha valaki úgy érzi, már nem fontos.”
Amikor Erika megkapta a levelet, könnyek szöktek a szemébe. Az unokák is elolvasták, és mindannyian rájöttek, hogy talán túl gyorsan elengedték Margit nénit. Egy hét múlva az egész család összegyűlt nála, és Erika bocsánatot kért. “Anya, igazad van. Szükségünk van rád, és mindig is szükségünk lesz.”
Margit néni szíve megtelt boldogsággal. Az otthon gondolata szertefoszlott, és bár tudta, hogy az idő nem áll meg, most újra úgy érezte, hogy fontos. Az estéket ismét nevetés töltötte be, és a ház újra meleg fészekké vált, ahol a szeretet mindent összetartott.