Ha nem is az örök élet, de az öregedés lassítása, a sejtek megfiatalítása mindig is nagy kihívása volt az orvosbiológiának. Amerikai kutatóknak nemrég sikerült pusztán kémiai anyagok segítségével fiatalabb állapotba hozniuk a sejteket.
Genetikai szerkesztés helyett orvoskémiai megközelítést alkalmaztak az amerikai Harvard Medical School tudósai, akik igy értek el komoly előrelépést az öregedés elleni küzdelemben. A tudósok a korábbi, öregedést gátló génekkel kapcsolatos Nobel-díjas kutatási eredményre építettek – számolt be erről egy publikáció az Aging című tudományos lapban, amit a hvg.hu szemlézett.
A kutatók az úgynevezett Yamanaka-faktorokat – ami a Nobel-díjas tudós, Sinya Jamanakáról kapta a nevét, és négy fehérjét (Oct4, Sox2, Klf4, c-Myc) takar – kezdték el vizsgálni. Ezek közvetlenül vesznek részt abban a folyamatban, hogy a sejteket indukált pluripotens őssejtekké (iPSC) alakítsák át. Ezek aztán – szinte mint egy jolly joker organizmus – képesek a test bármelyik sejtjévé átalakulni. Biztató eredmény az is, hogy a folyamatban nem jönnek létre olyan sejtek, amelyek aztán rákos sejtekké válhatnak.