Mára már oda jutottunk, hogy luxusnak számít egy koporsós temetés?! Tízből legalább hárman otthon tartják szeretteik hamvait, mert nincs pénzük eltemetni! Ennyibe kerül ma Magyarországon egy átlagos temetés:
Átlagosan mintegy félmillió forintra becsüljük a temetésünkkel, illetve az elhalálozásunkkal együtt járó költségeket. Az elmúlt három évben megháromszorozódott azok száma, akik még életükben gondoskodni kívánnak az elhalálozásukat követő kiadásokról. Mindeközben a temetkezési vállalkozók szerint egyre többen vannak azok is, akik a legolcsóbb temetkezési formát választják: anyagi okok miatt ma tízből hárman hazaviszik szeretteik hamvait.
Az elmúlt ötven évben, az első hazai hamvasztók megjelenését követően alapvetően megváltoztak a temetkezési szokások hazánkban: míg korábban elképzelhetetlen volt, hogy az elhunyttól ne hagyományos, koporsós temetéssel vegyenek végső búcsút, addig ma egyre ritkább a koporsós temetés, a fővárosban mindössze a temetések 10-15 százaléka ilyen.
A változások mögött leginkább anyagi megfontolások húzódnak, ami a megtakarítási szokások átalakulásával is összefügg: míg korábban a halálra való készülésnek fontos eleme volt a temetés költségeiről való gondoskodás – a családok évekig gyűjtöttek az idős hozzátartozók temetésére -, addig az elmúlt évekig kevesen tettek félre tudatosan az elhalálozásukat követő kiadásokra.
Évről évre nő azok száma is, akik a legolcsóbb temetkezési formát választják. A legolcsóbb temetkezési forma az, ha a hamvasztást követően a hamvakat hazaviszik – ebben az esetben a hamvasztás, az urna, az esetleges hűtés és az ügyintézés költségeivel kell kalkulálni. Ennek ára országosan változó, a felmérés során megkérdezett temetkezési vállalkozók adatai alapján a hamvak kiadása akciósan 58 ezer forinttól kezdődik, ha kórházban történt a haláleset, de az összeget sok tényező befolyásolhatja.
íme egy átlag:
[ ]Alap hamvasztási szolgáltatás*
Hamvasztási díj: 31.115 Ft Halottkezelési díj Krematóriumban: 4.900 Ft Hamvasztó koporsó: 27.235 Ft Elhunyt szállítási díj a hamvasztó üzembe: 27.605 Ft Egészségügyi egységcsomag: 9.780 Ft Kegyeleti szakszolgáltatás: 7.620 Ft Hamvakat tartalmazó urnabetét: 3.250 Ft Hamvak szállítása irodába hamvasztó üzemből: 8.510 Ft Urnakiadási adminisztrációs díj: 5.715 Ft Ügyintézési díj: 24.765 Ft
Összesen:
150.495 Ft
ű
Szórásos temetés Budapesten (ravatalozás, hamvak szórása)
XVIII. kerületi Szent Margit templomban hamvasztással: 259.900 Ft-tól XI. kerületi Szent Gellért templomban hamvasztással: 209.900 Ft-tól Budapesti kápolnában hamvasztással: 189.900 Ft-tól Új Köztemetőben, Óbudai temetőben hamvasztással: 244.900 Ft-tól Dunai hajós temetés: 339.900 Ft-tól
Koporsós temetés Budapesten
Koporsó: E-01 bútorlapos 53.195 Ft Koporsó kárpitozás párnával: 6.350 Ft Szemfedél: 4.445 Ft Koporsó névfelirat: 7.955 Ft Sírjelző kereszt, fejfa: 9.900 Ft Sírjelző névtábla: 5.500 Ft Elhunyt temetőbe szállítása: 27.605 Ft Ügyintézési díj: 19.950 Ft Temetői díjak:* egyéni
Összesen:
134.900 Ft
* A temetői díjak minden esetben hozzá adódnak a fenti szolgáltatási árhoz.
További szolgáltatások listája
Elhunyt lakásról történő szállítása: 23.495 Ft Elhunyt hűtési díja naponként: 4.191 Ft Urnaszállítás Budapesten belül: 6.500 Ft-tól Polgári búcsúztatás: 28.500 Ft-tól Egyházi búcsúztatás: 47.500 Ft-
A végösszeg nagyban függ attól, hogy hol történt a haláleset (a lakásból történő elszállítás önmagában 15-20 ezer forinttal megdobja a költségeket), milyen távolságra kell az elhunytat szállítani, illetve hány napig kell hűteni a holttestet, vagy attól, hogy milyen kellékeket (urnát, urnaterítőt) választunk. A kórházi elhalálozás vagy boncolás esetén a holttest felöltöztetésének díjával is érdemes számolni, amelyért akár 16-18 ezer forintot is elkérhetnek. Mindent összevetve az elhalálozással járó költségek a legritkább esetben jönnek ki 90 ezer forint alatt, de van olyan vidéki temetkezési vállalkozás, amelynél a legolcsóbb temetés is bruttó 200 ezer forintba kerül.
A megkérdezett temetkezési vállalkozók szerint az emberek leginkább anyagi okok miatt döntenek a hamvak hazavitele mellett – bár vannak, akik érzelmi okokból tesznek így. A fővárosban lényegesen magasabb azok aránya, akik a temetkezésnek ezt a formáját választják, egyes temetkezési vállalkozóknál az ügyfelek 60 százaléka magával viszi a hamvakat, míg vidéken csak 15-20 százalékuk.
Akik nem rendelkeznek megtakarítással temetésük költségeinek fedezésére, azoknak a következő években sem lesz könnyebb dolguk. Az állam által támogatott, ingyenes szociális temetés intézményének bevezetését – amely évek óta napirenden van – legutóbb 2019-re halasztották el, a települési önkormányzatoktól igényelhető temetési segélyre pedig csak a legrászorultabbak jogosultak.