Kádár betiltott egy szót, amit a mai napig nem mernek használni a magyar emberek.

Spread the love
Hungarian Premier Janos Kadar is pictured at a news conference at the Crillon Hotel in Paris, Nov. 15, 1978.,Image: 583096580, License: Rights-managed, Restrictions: This content is intended for editorial use only. For other uses, additional clearances may be required.
320193 ONEG, Model Release: no

Nagyon nem örült a pártvezető, amikor meghallotta.

A 20. század viharai Magyarországot sem kímélték, igen turbulens időszak volt ez egész Európa, így benne hazánk történelmében is. Az elejét még Osztrák-Magyar Monarchiaként “kezdtük”, a trianoni döntés után a hosszú ideig fennálló rend összeomlott, a második világháborút követően pedig a szovjet megszállás következtében itthon is elindult a nagy marxista kísérlet.

A Rákosi Mátyás és Gerő Ernő nevével fémjelezhető első “felvonás” az 1956-os forradalomig tartott, majd jött Kádár János, aki egészen 1989-ig az MSZMP főtitkára volt – ez az időszak “Kádár-korszak” néven vonult be a kollektív magyar emlékezetbe és a történelemkönyvekbe is.

Kádár János vezetése alatt Magyarország a szocialista blokkban a “legvidámabb barakk”-á vált: a leginkább külföldi hitelekből finanszírozott életszínvonal a kommunista országok között egészen élhetőnek számított. Bár a nyugati szinttől fényévekkel elmaradt, azt nehéz lenne tagadni, hogy például Romániához képest valóban elviselhetőbb volt az élet a ’70-es, ’80-as években.