Hat kutatóintézet (a Závecz Research, a Medián, a Nézőpont, a Publicus, a Republikon és az IDEA) közvélemény-kutatásainak számait vetettük össze és átlagoltuk az április 3-ai országgyűlési választás előtt. Ebből az olvasható ki, hogy többségük a teljes népességben a 3-4 százalékos hibahatár környékére vagy azon belülre méri a Fidesz-KDNP és a hatpárti ellenzéki támogatottságát, a Medián viszont nagyon jelentős Fidesz-előnyre számít.
A teljes népességre vetítve a hat kutatóintézetből öt vizsgálta a választói pártpreferenciákat (a Nézőpont október óta nem közöl ilyen eredményt). Legutolsó adataikból az olvasható ki, hogy átlagosan 3,5 százalékos előnyt mérnek a Fidesznek, de az átlagot a Medián legutóbbi mérése erősen felfelé húzza, hiszen az ő felmérésük 8 százalékos Fidesz-fölényt jelez.
A választáson való részvételüket biztosra ígérő, aktív szavazók körében három intézet prognosztizál jelentős kormánypárti előnyt: a Medián 10 százalékpontos előnyt prognosztizál, ami még a kormányközeli Nézőpont Intézet előrejelzésénél is jelentősebb különbség, ők az IDEA-hoz hasonlóan 5 százalékos differenciát mértek a kormánypártok javára ebben a választói csoportban.
A Medián, mint említettük, biztos Fidesz-győzelmet vár, ami annak fényében meglepő, hogy Hann Endre intézetigazgató bő egy hete még kétesélyes versenyről beszélt. Felmérésüket különösen nagy várakozás övezte, hiszen a 2018-as országgyűlési választás előtt a többi közvélemény-kutatóval szemben a Medián helyesen olvasta a trendeket, és egyedüliként jelezte előre a kétharmados Fidesz-többséget a parlamentben.
Az aktív szavazók között tartósabbnak látszik a Fidesz előnye, de ez azzal is magyarázható, hogy a kormányoldalhoz sorolt Nézőpont Intézet egy ideje csak ezt az információt közli, náluk pedig nagyobb a különbség a kormánypártok javára, mint az intézetek átlaga alapján, miközben a baloldaliként elkönyvelt, és szorosabb eredményre számító Publicus Intézet az elmúlt hónapokban csak a teljes népességről szolgáltatott adatot. Így ebből is adódhat, hogy e táborban nagyobb, az utolsó mérések alapján átlagosan 5,4 százalékpont a Fidesz-elönye.
A pártpreferenciák idősoros alakulásából kiolvasható, hogy a vírusjárvány negyedik hulláma nem tudta érdemben befolyásolni a közvéleményt. Áprilisra a járvány kezdete óta – egymillió főre vetítve – hazánkban voltak a legrosszabbak a halálozási adatok az egész bolygón. Ennek ellenére a Fidesz támogatottságára érdemben nem hatott az elszabaduló járvány: egyedül a Publicus mért jelentős ellenzéki előnyt, a többi közvélemény-kutató nem érzékelt ilyen elmozdulást (ma pedig már úgy fest, hogy a többség inkább elégedett a kormányzati járványkezeléssel).