Élete végéig cipelnie kell a terhet a pesterzsébeti iskolai tragédiát okozó konténerszállító teherautó sofőrjének. Szakszerű segítség nélkül könnyen lehet, hogy maga ellen fordul, és biztosra vehető, hogy rémálmok gyötrik. Csehák Hajnalka pszichológus szerint fontos, hogy a férfi képes legyen önmagának megbocsátani.
Forrnak az indulatok a pesterzsébeti Gyulai István Általános Iskola kilencéves tanulója balesete miatt. Mint arról a Bors beszámolt, a tanintézményben hulladékgyűjtést szerveztek. Kedden reggel éppen a gyerekek érkezésnek idejére időzítették a papír elszállítását. A konténerszállító teherautó sofőrje elvétette a manővert, és véletlenül kidöntötte a kerítést tartott betontömböt. Az építményelem Ricsikére dőlt, a kisfiú pedig azonnal meghalt. A sofőr azonnal kiszállt a járműből, de segíteni már nem tudott. Kérdés, milyen élet vár a történtek után a férfire. Csehák Hajnalka pszichológus biztosra veszi, hogy a poklok poklát éli meg.
A sofőrre rendkívül nehéz hónapok, évek várnak. A tapasztalataim szerint, egy ilyen traumát szakszerű segítség nélkül, nem is lehet feldolgozni.
A férfinak mégis muszáj együtt élnie a tudattal, hogy figyelmetlenségből, viszont minden rossz szándék nélkül egy kilencéves kisfiú halálát okozta. A gyermek elvesztése a szülők, és a férfi szemszögéből nézve is egy szörnyű tragédia – mondta a Borsnak a szakértő.
Azt megállapítani, hogy a sofőr hibázott-e, akkor is a szakértők feladata megállapítani, ha a válasz egyértelműnek tűnik. Az eljárás hosszú időt vesz igénybe, a férfinek pedig annak legvégéig, vagyis az ítélethirdetésig a gyász mellett a bizonytalanságot is el kell viselnie. Nem tudhatja, mennyi időt kell majd rácsok mögött töltenie.
– Fontosnak tartom, hogy a sofőr megpróbálja felvenni a kapcsolatot a kisfiú szüleivel, hogy bocsánatot kérjen. A legjobb, ha ezt személyesen teszi, akár kísérővel.
A család fogadókészségén múlik, hogy ajánlott-e a gyermek temetésére koszorút küldenie. A férfinak ki kell fejeznie, hogy sajnálja a történteket,
Ricsike halála számára is tragédia, de vállalja a következményeket – szögezte le Csehák Hajnalka.
Pesterzsébet, iskolai tragédia, betonfal
A sofőrnek is fel kell dolgoznia a tragédiát. Fotó: MG
A sofőrnek tovább kell élnie. Más esetekből kiindulva általánosságban kimondható, hogy fennáll a lehetősége annak, hogy végül maga ellen fordul, de remélhetőleg ez a tragédia nem folytatódik abban, hogy még egy emberélet odaveszik
jelentette ki a pszichológus.
Csehák Hajnalka szerint kiemelten fontos, hogy a férfi képes legyen megbocsátani önmagának, illetve levonni a tanulságokat a szerencsétlen balesetből. Erre külön krízisterápiák léteznek.