Oroszország továbbra is elzárkózik minden tűzszüneti javaslattól az Ukrajnával folytatott háború során, arra hivatkozva, hogy a harcok ideiglenes leállítása csak az ukrán hadseregnek kedvezne.
A Kreml elutasítja a 30 napos tűzszünetet
Jurij Usakov, Vlagyimir Putyin elnök külpolitikai tanácsadója szerint Moszkva kizárólag olyan hosszú távú megállapodást tart elfogadhatónak, amely figyelembe veszi Oroszország stratégiai érdekeit. Ennek megfelelően az orosz tisztviselők elutasították azt a 30 napos tűzszünetet, amelyet az Egyesült Államok és Ukrajna közötti, Szaúd-Arábiában folytatott tárgyalásokon javasoltak.
A moszkvai vezetés szerint a javasolt fegyverszünet csupán időt adna az ukrán hadseregnek az újraszerveződésre és az erői megerősítésére. „Ez nem lenne több, mint egy felszusszanás az ukrán csapatok számára” – mondta Usakov az orosz állami televíziónak adott interjújában, amelyet a Le Figaro idézett.
A Kreml hajthatatlan álláspontja világossá teszi, hogy Oroszország nem kívánja felfüggeszteni a katonai műveleteket. A vezetés úgy véli, hogy mindenféle harci szünet gyengítené az orosz hadsereg eddig elért frontvonalbeli előnyeit. Moszkva továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy bármilyen tárgyalásnak magában kell foglalnia Oroszország érdekeinek elismerését – beleértve a vitatott területek feletti ellenőrzést is.
Európa figyelmeztetése: „Közvetlen fegyveres konfliktus” fenyeget
A tűzszünet elutasítása mellett Oroszország határozottan figyelmeztette az európai országokat, hogy a nyugati csapatok bármilyen ukrajnai bevetése Moszkva számára nyílt agressziónak minősülne.