Magyar Péter nyitotta meg a kétnapos rendkívüli parlamenti ülést: A maffiaellenes olaszországi küzdelem történetével kezdte rendkívüli parlamenti beszédét Magyar Péter miniszterelnök, aki szerint Magyarországon is eljött az idő a politikai és gazdasági korrupciós hálózatok felszámolására. A kormányfő bejelentette a Nemzeti Vagyon Visszaszerzési és Védelmi Hivatal létrehozását, valamint több, a közjogi intézményeket érintő átalakítást is ismertetett. Felszólalásában élesen bírálta az Orbán-kormány időszakát, és meghirdette az általa „tisztítótűz műveletnek” nevezett programot. Tisztítótűz művelet: A kormányfő személyes hangvételre váltva arról beszélt, hogy politikai pályafutását is ennek a célnak rendelte alá. „Én ezért jöttem. Ezért állok itt Önök előtt, ezért jártam az országot két éven át, ezért építettem mozgalmat, ezért indultam a választáson, és ezért vállaltam a miniszterelnökséget” – mondta, majd hozzátette: „ha tetszik, ha nem, meg fogjuk szabadítani a hazánkat a gazdasági és a politikai maffiától”. A kormányfő bejelentette az általa „tisztítótűz műveletnek” nevezett program elindítását. Magyar Péter szerint az április 12-i választás „történelmi, sorsfordító nap volt”, amikor a választók felhatalmazást adtak a rendszerváltásra. „Jegyezzék meg ezt a napot! Ma elindítjuk a tisztítótűz műveletet” – jelentette ki. Meghatározása szerint ez „egy átfogó politikai, gazdasági és jogi akció”, amelynek célja, hogy Magyarország megszabaduljon „az állam működését átható korrupció és a hazánkat fojtogató maffia szorításától”. Ennek pedig az egyik legfontosabb eleme a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal lesz, amely felállításához 47 jogszabályt kell módosítani. A miniszterelnök szerint a rendszerszintű korrupció gyökerei egészen a rendszerváltás utáni időszakig nyúlnak vissza. Beszédében említést tett a privatizációkról, az olajszőkítési ügyekről, valamint azokról a korrupciós mechanizmusokról, amelyek szerinte évtizedeken át működtek különböző politikai oldalak között. Magyar Péter úgy fogalmazott, hogy Magyarországon egy olyan szervezett politikai-gazdasági hálózat alakult ki, amelynek működéséről „évek óta tud mindenki”, mégsem történt érdemi elszámoltatás.
Budapest