Sajnálom, haver, nem tudtam megtenni… – Jancsi bácsi csak elaltatni vitte a kutyáját, de amit az állatorvos tett, azon az egész ország meghatódott…

Spread the love

„Bocsáss meg, haver… Nem tudtam megtenni.” – Jancsi bácsi és Báró története

Úgy tanulunk meg élni, hogy hozzászokunk a csendhez. Nem egyik napról a másikra történik. Apránként. Először csak ritkábban csendül meg a telefon. Aztán már ünnepekkor sem. Egy nap pedig arra ébredsz, hogy a házban minden nesz idegen – kivéve egyet. A halk szuszogást a sarokból. A farok halk csapódását a parkettán, mikor felállsz a székről. Az egyetlen lényt, aki még mindig ott van. Aki nem kérdez, nem ítél, nem siet, csak lélegzik melletted. És ha ez a társ megbetegszik… akkor meg kell tanulnod valamit, amit sosem akartál tudni: hogyan engedd el azt, aki tartotta benned a lelket.

Ez nem egy történet a halálról.

Ez egy történet a kedvességről. Egy apró csodáról, ami néha megtörténik, ha egy olyan ember, akinek még van szíve, a közeledbe kerül.

Jancsi bácsi hetvenkét éves volt. A feleségét, Margitkát, hat éve temette el. A temetés után sokáig ült némán a nappaliban, maga elé bámulva. Aztán egy nap, mikor egyetlen gyereke – Tamás, az informatikus Budapestről – végre meglátogatta, egy fekete labradorral állított be.

– A neve Báró. Az egyik ügyfelemé volt, de nem tudják tovább tartani. Azt mondták, vagy menhely, vagy… hát, tudod – vakarta meg a fejét.

– És mit gondolsz, én mit csináljak egy kutyával? – mordult fel Jancsi bácsi, de közben már le is guggolt, és megsimogatta a kutya fejét.

Báró csak ült, nézett rá barna, bölcs szemekkel. Aztán odafeküdt a férfi lábához.

– Szerintem te máris tudod, mit csinálsz vele – mondta Tamás mosolyogva, és pár nap múlva el is ment.

Hét év telt el. Hét év reggeli sétával a faluszéli réten. Hét év beszélgetéssel, ahol csak az egyik fél válaszolt – de valahogy mindig úgy tűnt, mintha a másik is értené. Jancsi bácsi mesélt neki az ifjúságáról, a régi disznóölésekről, a katonaságról, a Margitkával töltött első bálról, a régi slágerekről.

Báró figyelt. Mintha értené. És talán tényleg értette.

Egy hideg tavaszi reggelen Jancsi bácsi kinyitotta a szobája ajtaját.

– No gyere, te fekete úrfi, indul a napi kör – kiáltott be tréfásan.

De csend volt.

Báró a sarokban feküdt. A szeme nyitva volt, de nem mozdult. Nem csóválta a farkát, nem emelte meg a fejét.

– Hát mi van, öreg harcos? – lépett közelebb a bácsi.

Megsimogatta a fejét. Báró hunyorgott, de nem mozdult.

– Na ne mondd, hogy te is úgy döntöttél, ma sztrájkolsz?

De aztán észrevette. A légzés nehéz volt. Az orr hidegebb, mint szokott. A kutya tekintete… mintha bocsánatot kérne.

Aznap nem volt séta.

Másnap sem.

Jancsi bácsi főzött neki rizses húst. A kedvencét. De nem evett.

A harmadik nap délutánján már a saját székét húzta oda a kutyához. Fogta a mancsát, olvasott neki hangosan Petőfit, mint egykor az unokájának. Néha csak suttogott:

– Ne menj el, te drága. Ne most. Ne így.

De tudta, hogy valami baj van. Eljött az idő.

A legközelebbi állatklinika húsz kilométerre volt. A falu szélén megállt az öreg Daciával, letörölte a könnyeit, és hátranézett a pokrócba csavart kutyára.

– Ne haragudj rám, Báró. Nem tudok többet tenni érted.

A váróban nem volt senki. A doktornő fiatal volt, de kedves arcú. Mikor meglátta, hogy Jancsi bácsi milyen nehezen viszi be a kutyát, azonnal segített.

– Mikor kezdődött a rosszullét? – kérdezte, miközben a kutya hőmérsékletét mérte.

– Három napja. Azóta nem eszik, nem mozdul, csak néz… úgy néz, mintha bocsánatot kérne.

A doktornő bólintott. Aztán vért vett, ultrahangra vitte, és végül a fejét csóválva tért vissza.

– Komoly belső fertőzés. Valószínűleg gennyes gyulladás. Azonnal infúzió, antibiotikumok… de a kezelés több tízezer forint lesz. Lehet, hogy napokig is bent kell tartani.

Jancsi bácsi csak nézett. Elővett egy gyűrött borítékot a belső zsebéből, benne pár ezer forint volt. Az unokájától kapott, karácsonyra.

– Csak ennyi van – motyogta.

A doktornő sajnálkozva nézett rá.