A magyar ATM-ek titka: ezért nem mindegy, hol veszed ki a pénzed.Ha gyakran szeretnénk készpénzzel fizetni, az bizony sok fejfájást okozhat a mindennapokban. A boltokban sokszor nem minden bankjegyet fogadnak el, főleg a nagy címletekből nem tudnak visszaadni, az automatákban pedig nagyon sokszor nincs minden címletből, a legtöbbször pedig, ha kisebb bankjegyeket is szeretnénk kapni, akkor komolyan trükköznünk kell az összegekkel. Természetesen vannak olyan ATM-ek, ahol kiválaszthatjuk azt, hogy milyen címleteket szeretnénk, de ez nincs mindenhol így.
A korábbi években jellemzően kevesebbszer vettünk fel készpénzt , de 2015-ben újra többször vettünk fel készpénzt és növekedett a készpénzfelvételek értéke is, összesen 7 százalékkal. Elérte a 63 ezer forintot tranzakciók átlagértéke. Fontos tudni, hogy nem mindegy az, hogy hol vesszük fel a pénzt.
96 százaléka a készpénzfelvételeknek az ATM-eknél történik, ott a tranzakciók átlagértéke 59 ezer forint volt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb fizetési rendszer jelentéséből ez derült ki.
Közel 185 ezer forint volt a vállalati szektorra jellemző bankfióki POS-terminálos készpénzfelvételek átlagértéke.
A pénzfelvételek nehézségei mellett még gyakran szembesülhetünk azzal a problémával, hogy nem fogadják el a pénztárnál a nagyobb címletű bankjegyeinket, mert nem tudnak visszaadni. És ezt meg is tehetik a boltosok, mert a készpénzes fizetések esetében az a szabály érvényesül, hogy ésszerű keretek között névértéken el kell fogadni minden, az MNB által kibocsátott forintbankjegyet és érmét. Itt az észszerűség a bökkenő, ez azt jelenti, hogy a pénztárnál visszautasítható a bankjegyek és érmék elfogadása,abban az esetben, ha a kereskedő az áru értékénél aránytalanul nagyobb címletből nem tud visszaadni.
Sok automatánál még mindig rákényszerülünk, hogy a “más összeg” gombra nyomjunk, ha például attól félünk, hogy csak nagy címletet ad majd ki a gép.