Gyorsan terjed az elektronikus fizetés és pozíciókat veszít a készpénz. A bankkártyás fizetést lehetővé tevő POS-terminálok száma
AZ ELMÚLT 4 ÉVBEN 44 SZÁZALÉKKAL BŐVÜLT, ÉS MEGHALADTA A 251 EZRET, AZ ONLINE BANKKÁRTYA-ELFOGADÓ WEBSHOPOK SZÁMA PEDIG KÖZEL NÉGYSZERESÉRE, 46,6 EZERRE EMELKEDETT. UGYANEZEN IDŐSZAK ALATT A MAGYARORSZÁGON MŰKÖDŐ KÉSZPÉNZKIADÓ AUTOMATÁK (ATM-EK) SZÁMA 5,5 SZÁZALÉKKAL 4825-RE CSÖKKENT.
Ha ehhez hozzávesszük, hogy a bankfiókok száma ugyanezen időszak alatt negyedével, közel 500 egységgel 1487-re olvadt, és a postai hálózatban is csökkenés volt, érthető, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elérkezettnek látta az időt, hogy szabályozza azt, milyen módon kell a pénzintézeteknek biztosítaniuk a lakosság készpénzhez jutását. Ne feledjük, Magyarországon jogszabály garantálja az ezt a szolgáltatást a bankjuktól igénylő lakossági ügyfeleknek a havi kétszeri ingyenes készpénzfelvétel jogát, ehhez ugyanakkor ATM-ek kellenek.
Kártyaszámhoz kötik
A hitelkártya-dilemma
Szakmai körökben meglepetést keltett, hogy a betéti kártyák mellett az MNB a hitelkártyák számát is (50 százalékos arányban) számításba veszi a kártyás ügyfélszám meghatározásánál, miután a hitelkártyás készpénzfelvétel elenyésző, mert azt szinte minden kártyabirtokos tudja, hogy az ilyen tranzakciók esetében nincs kamatmentes időszak, azonnal ketyegni kezd a tartozásra a havi 2-3 százalékos kamat. A hitelkártyák bevonása például nem jött túl jól a korábbi Citibankos hitelkártya állományra ráépülve igen komoly hitelkártya portfoliót kiépítő Erstének, miközben a hitelkártya terület egy másik nagy szereplőjének, a hamarosan a Cofidishez kerülő Magyar Cetelemnek egyáltalán nem kell ATM-et üzemeltetnie, mert nem vezet fizetési számlát ügyfeleinek.
A jegybank egyrészt a banknál bankkártyával rendelkező ügyfelek száma alapján írja elő a pénzintézeteknek, hogy hány ATM-et kell működtetniük. Ennek a jegybanki szabályozásnak több pénzintézet már jelenleg is megfelel: a piacvezető OTP Banknak például ügyfélszám alapján 1686 ATM-et kellene üzemeltetnie, ám a hálózatban jelenleg 1865 automata működik. Az Index kérdésére válaszoló hitelintézetek közül az MBH Bank és az UniCredit is arról számolt be, megfelel az MNB kártyaszámalapú elvárásainak.
A hazai pénzintézetek közül – ahogy említettük – az OTP Bank hálózata a legnagyobb, az ő 1865 készüléke után az MBH Bank jelenleg közel 1000 darabos hálózata a legjelentősebb, a K&H-nak 503, az Erstének 397, az UniCredit Banknak 177, a CIB Banknak 117 ATM-ből áll a hálózata. A fentiekhez csatlakozik nagyjából 600, az Euronet által üzemeltetett bankfüggetlen készpénzkiadó automata, ám rájuk nem vonatkozik a jegybanki szabályozás.
A bankok felé ugyanakkor az MNB nem elégszik meg azzal, hogy pusztán előírja, hogy hány ATM-készüléket kell üzemeltetnie az érintett pénzintézetnek, hanem azoknak az elhelyezésére is komoly feltételeket ír elő: meghatározza, hogy az elvárt automatából mennyit kell Budapesten, a vármegyeszékhelyeken és egyéb településen működtetni. Értelemszerűen a szabályozás célja az, hogy a vidéki banki ügyfelek számára is elérhető közelségben legyen 0–24 órás pénzfelvételre alkalmas automata.