FIGYELEM! Nem elég a korlátozás, eljött a tiltás ideje: Lépett a Lidl az árstop miatt!

Spread the love

Rohamosan vásárolják fel az árstopos termékeket a kisboltosok, cukrászdák, vendéglősök a szupermarketekben és a diszkontokban, ezért egyre többször fordul elő, hogy áruhiány alakul ki a boltokban. A beszállítók gyorsan emelik az árakat, így a kisboltosok már olcsóbban tudják megvenni a termékeket (beszerezni az árut) a diszkontokban és a nagy láncoknál. A Lidl lépett: a lakosság folyamatos élelmiszerellátásának biztosítása érdekében nem ad el három árstopos terméket nagykereskedőknek. Könnyen lehet, hogy más cégek is követik majd a példáját.

Akadozik az egyenletes szállítás egyes termékeknél, amely a kisboltosok egyre növekvő vásárlásaival párosulva polchiányokhoz, átmeneti áruhiányokhoz vezet egyre több boltban” – mondta a kiskereskedelmi szektorra rálátó forrásunk. Ezért látják egyre többen, hogy egy-egy üzletben nincs olaj vagy éppen csirkemell.

A szereplők megtehetnék, hogy – ahogy a benzinkutakon – kettős árazást használnak, de ez nagyon bonyolult lenne – mondta forrásunk, aki szerint ezért inkább a tiltás felé mozdulnak a nagykereskedők esetében.

A Portfolio írt arról elsőként, hogy alapvetően nem a háztartások, hanem vendéglősök, kisboltosok, cukrászdák kezdték el felvásárolni az árstopos termékeket. Ezt azért tették, mert a boltok polcain elérhető, tavaly októberi ár olcsóbb, mint amit a beszállítók kínálnak számukra. Erre válaszul sok kiskereskedelmi cég mennyiségi korlátozást vezetett be – csak háztartási mennyiségben szolgáltak ki árstopos termékeket –, de ez sem volt elég ahhoz, hogy eltántorítsák a nem lakossági vásárlókat. Kisebb mennyiségben, de többször vásárolnak, mert sokkal olcsóbb számukra bemenni a multikhoz, mint a beszállítóktól megvenni az árut. Ez egyben azt is jelzi, hogy az árstopos termékek termelői/beszállítói ára nagyot emelkedett, csak az árbefagyasztás miatt a vásárlók ezt nem tudják.

A legtöbb kiskereskedelmi cég korábban úgy gondolkodott, hogy „kibekkeli” az árstop időszakát, és májusban jelentősen megemeli ezeknek a termékeknek az árát (amikor véget ér a befagyasztás). Azzal, hogy az árstopos termékek ára visszaállt volna a piaci árra, már nem érte volna meg a kisboltosoknak és más nagykereskedelmi vásárlóknak, hogy a beszállítók helyett a multikat válasszák. Az árstop azonban maradt, miközben a gyártók/beszállítók újabb emelési kört terveznek vagy már léptek is meg: a termelői árak növekedését érvényesíteni szeretnék, ellenkező esetben veszteségesek lennének.